OloKimya ENGLISH OloKimya OloKimya OloKimya OloKimya OloKimya
ÜRÜNLER

Trisodyum Sitrat

Sinonim (-leri)
:   Sodyum sitrat, sodyum sitrat susuz, natrositral
Mol. Formülü
:   C6H5Na3O7
EC / List no.
:   200-675-3
CAS no.
:   68-04-2
Molekül ağırlığı
:  258,07
Trisodyum sitrat, sitrik asidin trisodyum tuzudur. Bir tatlandırıcı ajan ve bir antikoagülan olarak bir rolü vardır. Bir sitrat (3-) içerir. Tampon ve gıda koruyucu olarak kullanılan sitrik asidin sodyum tuzları.
Kullanım Alanları
» Bu madde şu ürünlerde kullanılmaktadır: yıkama ve temizlik ürünleri, cilalar, hava bakım ürünleri, su yumuşatıcılar, kozmetik ve kişisel bakım ürünleri, parfümler ve kokular, su arıtma kimyasalları, kaplama ürünleri, mürekkepler ve tonerler, tekstil işleme ürünleri ve boyalar, biyositler (örneğin dezenfektanlar, haşere kontrol ürünleri), gübreler, adsorbanlar, dolgu maddeleri, macunlar, sıvalar, modelleme kili, laboratuvar kimyasalları ve foto-kimyasallar.
» Makine yıkama sıvıları/deterjanlar, otomotiv bakım ürünleri, boyalar ve kaplamalar veya yapıştırıcılar, kokular ve oda spreyleri, döşeme, mobilya, oyuncaklar, inşaat malzemeleri, perdeler, ayakkabı, deri ürünler, kağıt ve karton ürünler, elektronik ekipman, lastikler ve işlenmiş ahşap ürünlerde kullanılır.
» İşlenmiş tekstil ve kumaş, kamyon veya arabalardaki fren balataları, binaların (köprüler, cepheler) veya araçların (gemiler) zımparalanması, kumaşlardan ayrılma, yıkama sırasında tekstiller, iç mekan boyalarının çıkarılması, metal, ahşap ve plastik konstrüksiyon ve yapı malzemelerinde kullanılır.
Ürün Özellikleri
Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri
» Trisodyyum sitrat, kristal beyaz toz veya renksiz kristaller olarak görünür.
» Kokusuzdur ve acı tada sahiptir.

Özellikler
Karakter Özellikleri Birimi Değeri Koşul
Erime noktası °C 300  
Yoğunluk g/ cm³ 1.857 20 °C
Çözünürlük g/ 100 mL 42.5 25 °C, Suda çözünür
Buhar basıncı Pa 0 25 °C
pH   7.5- 9 %5 sulu çözelti