OloKimya ENGLISH OloKimya OloKimya OloKimya OloKimya OloKimya
AEROJEL

AEROJEL

» Aerojeller yüksek oranda gözenekli ve hafif malzemelerdir. İçerisinde %99 miktarında hava bulundurur ve üstün fiziksel, kimyasal özelliklere sahiptir.
» 0.0011-0.5 g cm-3 aralığında değişen yoğunluk değerleri ile bugüne kadar üretilen dünyanın en hafif katısı olma unvanına sahiptir.
» IUPAC (Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği) tarafından yapılan tanımlamaya göre aerojel; 'içinde dağılmış faz bir gaz olan mikrogözenekli bir katıdan oluşan jel' olarak tanımlanmaktadır.
» 'Aerogel Handbook' kitabında aerojelin mucidi olan Pierre Kistler 'katı ağında meydana gelen azaltılmış büzülme ile sıvınının hava ile yer değiştirdiği jeller' olarak tanım yapmıştır.

Hafiflik : Aerojeller düşük yoğunluğu ile oldukça hafif bir malzemedir.
Yüzey Alanı : Geniş yüzey alanı sayesinde birçok uygulama alanında tercih edilmektedir.
Partikül Boyutu : Homojen partikül dağılımı ve düşük partikül boyutuna sahiptir.
Gözeneklilik : % 90 üzerinde gözenekliliğe ve nano gözenekli yapıya sahiptir.
Hidrofobik : Hidrofobik olarak üretildiğinde nem ve su itici özelliğe sahiptir.

Silika Aerojelin Sahip Olduğu Üstün Özellikler

Aerojeller sahip oldukları olağanüstü özellikleri sayesinde yalıtım, kimya, elektronik gibi pek çok farklı sektörde kullanılmaktadırlar.
Ayrıca; inert, toksik olmayan, çevre dostu ve kullanım alanına uygun olarak üretilebilen fonksiyonel bir malzeme olması gibi özelliklerinden dolayı ticari alanda tercih edilmektedir.

Kullanım Alanları

» Ses Yalıtım : Gözenekli yapısı ile ses ve titreşim için bariyer oluşturur ve enerji sönümleyerek ses yalıtımı sağlar.
» Termal Yalıtım : Çok gözenekli ve nano gözenekli yapısı sayesinde termal bir bariyer oluşturur. Termal iletkenlik katsayısı çok düşüktür.
» Yangına Dayanıklılık : Yüksek sıcaklıklara ve ısıya dayanıklıdır.
» Kimya : Yüksek gözenekliliği sayesinde yağ ve koku adsorpsiyonunda kullanılmaktadır. Çeşitli kimyasal formülasyonlarda dolgu malzemesi olarak kullanılmaktadır.
» Gıda : Süt tozu, kahve, tuz vb. toz gıdalarda akmaya yardımcı, topaklanmayı önleyici ajan olarak görev alır. Ayrıca kalınlaştırıcı, koku ve aroma taşıyıcı madde olarak kullanılmaktadır.
» İlaç : İlaçlarda kalınlaştırıcı, dolgu maddesi olarak ve akmaya yardımcı ajan olarak kullanılmaktadır.
» Kozmetik : Cilt bakımı ürünleri (krem, güneş kremi, kil maskesi vb.) ve diğer kozmetik ürünlerde (ruj, far, pudra, oje vb.) reolojik özellikleri kontrol etmek amacı ile kullanılmaktadır.

AEROJEL Aerojel - Broşür