OloKimya ENGLISH OloKimya OloKimya OloKimya OloKimya OloKimya
ÜRÜNLER

Sodyum Hekzametafosfat

Sinonim (-leri)
:   Sodyum metafosfat, pentasodyum trifosfat, sodyum esametafosfato, Calgon S, camsı sodyum Graham`ın tuzu
Mol. Formülü
:   Na6P6O18
EC / List no.
:   233-343-1
CAS no.
:   10124-56-8
Molekül ağırlığı
:  611,7704
Sodyum heksametafosfat (SHMP), Na6[(PO3)6] bileşiminin bir tuzudur. Ticarette kullanılan sodyum heksametafosfat tipik olarak heksamerin bir olduğu metafosfatların (ampirik formül: NaP03) bir karışımıdır ve genellikle bu adla anılan bileşiktir. Böyle bir karışım daha doğru olarak sodyum polimetafosfat olarak adlandırılır. Suda çözünen beyaz katılardır.
Kullanım Alanları
» Bu madde şu ürünlerde kullanılmaktadır: kozmetik ve kişisel bakım ürünleri, kaplama ürünleri, dolgu maddeleri, macunlar, sıvalar, modelleme kili, yapıştırıcılar ve dolgu macunları, mürekkepler ve tonerler, ilaçlar, polimerler, yıkama, temizlik ürünleri ve gübreler.
» Bu maddenin çevreye diğer salınımı muhtemelen şunlardan kaynaklanabilir: iç mekan kullanımı (örneğin makine yıkama sıvıları/deterjanlar, otomotiv bakım ürünleri, boyalar ve kaplamalar veya yapıştırıcılar, kokular ve oda spreyleri) ve dış mekan kullanımı.
» Karışımların formülasyonu ve/veya yeniden paketleme, tarım, ormancılık ve balıkçılık, inşaat ve inşaat işleri, belediye arzı (örn. elektrik, buhar, gaz, su), kanalizasyon arıtma, bilimsel araştırma ve geliştirmede kullanılır.
Ürün Özellikleri
Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri
» Sodyum hekzametafosfat, beyaz toz kristal formunda görünür.
» Kokusuzdur.

Özellikler
Karakter Özellikleri Birimi Değeri Koşul
Erime noktası °C 628  
Kaynama noktası °C 1500  
Çözünürlük     Suda çözünür (organik çözücülerde çözünmez)
Yoğunluk g/cm³ 2.58 20 °C
Refraktif indeks   1.482