OloKimya ENGLISH OloKimya OloKimya OloKimya OloKimya OloKimya
ÜRÜNLER

Jelatin

Sinonim (-leri)
:   Gelatin
Mol. Formülü
:   C102H151O39N31
EC / List no.
:   232-554-6
CAS no.
:   9000-70-8
Molekül ağırlığı
:  78,13
Jelatin, çeşitli hayvan vücut kısımlarından elde edilen kolajenden elde edilen yarı saydam, renksiz, kırılgan (kuruyken), tatsız bir gıdadır. Gıda, farmasötik ilaçlar, vitamin kapsülleri, fotoğrafçılık ve kozmetik üretiminde yaygın olarak jelleştirici ajan olarak kullanılır. Jelatin, hidroliz işleminin, protein fibrillerinin hidroliz işlemine dayalı olarak fiziksel ve kimyasal denatürasyon yöntemleriyle ilişkili geniş moleküler ağırlık aralıklarına sahip olacak daha küçük peptitlere indirgenmesiyle sonuçlandığı, geri döndürülemez şekilde hidrolize edilmiş bir kolajen formudur. Çoğu sakızlı şekerin yanı sıra marshmallow, jelatinli tatlılar ve bazı dondurmalar, soslar ve yoğurtlar gibi diğer ürünlerde bulunur.
Kullanım Alanları
» Jelatinin gıda endüstrisindeki çok yönlülüğü onu şekerleme, süt ürünleri, tatlılar, unlu mamüller, tahıl gevrekleri ve et ürünleri için ideal bir seçim haline getirir.
» Şekerleme ürünlerinde jelatin, değişen derecelerde doku ve elastikiyet sağlamak için bir ajan görevi görür.
» Süt ürünlerinde, az veya yağsız ürünlere kremsi bir ağız hissi verirken, yoğurtlar, ekşi kremalar, dondurma ve süt bazlı tatlılardaki özellikleri stabilize eder.
Ürün Özellikleri
Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri
» Sarı veya sarımsı granül  toz formuna sahip malzemedir.

Özellikler
Karakter Özellikleri Birimi Değeri Koşul
pH   4-7 66.7 g/L, 60 20 °C