OloKimya ENGLISH OloKimya OloKimya OloKimya OloKimya OloKimya
ÜRÜNLER

Fosforik Asit

Sinonim (-leri)
:   Fosforik asit, ortofosforik asit, o-Fosforik asit, sonak
Mol. Formülü
:   H3PO4
EC / List no.
:   231-633-2
CAS no.
:   7664-38-2
Molekül ağırlığı
:  97,995
Fosforik Asit, renksiz, kokusuz fosfor içeren inorganik asittir. Fosforik asit, Fe++, Cu++, Ca++ ve Mg++ dahil olmak üzere birçok iki değerlikli katyonu bağlayan bir ayırıcı ajandır. Fosforik asit diş hekimliğinde ve ortodontide aşındırma solüsyonu olarak diş aletlerinin veya dolguların yerleştirileceği diş yüzeylerini temizlemek ve pürüzlendirmek için kullanılır. Ek olarak, fosforik asit kemik ve dişlerde bir bileşendir ve birçok metabolik süreçte rol oynar.
Kullanım Alanları
» Bu madde şu ürünlerde kullanılmaktadır: yıkama ve temizlik ürünleri, gübreler, kaynak ve lehim ürünleri, cilalar ve mumlar, bitki koruma ürünleri ve pH düzenleyiciler ve su arıtma ürünleri.
» Makine yıkama sıvıları/deterjanlar, otomotiv bakım ürünleri, boyalar, kaplamalar veya yapıştırıcılar, kokular ve oda spreylerinde kullanılır.
» Bu madde şu ürünlerde kullanılmaktadır: pH düzenleyiciler ve su arıtma ürünleri, su arıtma kimyasalları, metal yüzey işleme ürünleri, kaplama ürünleri, yıkama & temizlik ürünleri, antifriz ürünler, su yumuşatıcılar, ısı transfer sıvıları ve polimerler.
» Tarım, ormancılık ve balıkçılık, belediye arzı (örn. elektrik, buhar, gaz, su) ve kanalizasyon, arıtma ve sağlık hizmetleri gibi çeşitli alanlarda kullanılır.
» Bu madde, fabrikasyon metal ürünler, elektrikli, elektronik ve optik donanımlar, plastik ürünler, makineler ve araçlar, metaller ve ahşap ve ahşap ürünlerin imalatında kullanılır.
Ürün Özellikleri
Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri
» Fosforik asit, berrak renksiz bir sıvı veya şeffaf kristal katı olarak görünür.
» Kokusuz ve asit tadındadır.

Özellikler
Karakter Özellikleri Birimi Değeri Koşul
Erime noktası °C 42.4  
Kaynama noktası °C 407  
Çözünürlük g/ L 1000 20 °C, suda çözünür
Yoğunluk g/cm³ 1.84 38 °C
Buhar basıncı Pa 4 20 °C
LogP   -2.150 25 °C
Kendiliğinden tutuşma sıcaklığı °C Yanmaz  
Viskozite mPa.s 3.86 % 40 çözelti, 20 °C
Aşındırıcılık   Korozif  
pH   1.5 0.1 N sulu çözelti
Refraktif indeks   1.34203 17.5 °C, %10 çözelti