OloKimya ENGLISH OloKimya OloKimya OloKimya OloKimya OloKimya
ÜRÜNLER

EDTA (Edetik Asit)

Sinonim (-leri)
:   Edetik asit, etilen diamin tetra asetik asit, endrat
Mol. Formülü
:   C10H16N2O8
EC / List no.
:   200-449-4
CAS no.
:   60-00-4
Molekül ağırlığı
:  292,24
Etilendiamin tetraasetik asit, renksiz kristal bir katıdır. Edetik asit, anti-hiperkalsemik ve antikoagülan özelliklere sahip bir şelatlama maddesi olan edetatın asit formudur. Edetik asit, kalsiyum ve ağır metal iyonlarını bağlayarak, böbrekler tarafından kolaylıkla atılan çözünür stabil kompleksler oluşturur. Bu, serum kalsiyum seviyelerinde bir azalma ile sonuçlanır. Bu ajan ayrıca kan örnekleri için antikoagülan olarak kullanılır ve kurşun zehirlenmesinin tedavisi için uygulanır.
Kullanım Alanları
» Yıkama ve temizlik ürünleri, kaplama ürünleri, cilalar ve mumlar, biyositler (örn. dezenfektanlar, haşere kontrol ürünleri), yapıştırıcılar ve dolgu macunları, dolgu maddeleri, macunlar, sıvalar, modelleme kili, metal olmayan yüzey işleme ürünler, metal yüzey işleme ürünleri, hava bakım ürünleri, foto-kimyasallar, tekstil işleme ürünleri ve boyalarda yaygın olarak kullanılır.
» Makine yıkama sıvıları/deterjanlar, otomotiv bakım ürünleri, boyalar, kaplamalar veya yapıştırıcılar, kokular ve oda spreyleri, buzdolaplarındaki soğutma sıvıları ve yağ bazlı elektrikli ısıtıcılarda kullanılır.
» Otomotiv süspansiyonundaki hidrolik sıvılar, motor yağındaki yağlayıcılar ve fren sıvıları, döşeme, mobilya, oyuncak, inşaat malzemeleri, perde, ayakkabı, deri ürünler, kağıt ve karton ürünler, elektronik ekipmanlarda kullanılır.
» Kumaşlar, tekstiller, iç mekan boyalarının çıkarılması, metal, ahşap, plastik yapı ve yapı malzemeleri, lastikler, işlenmiş ahşap ürünler, işlenmiş tekstil ve kumaş, kamyon veya arabalardaki fren balataları, binaların (köprüler, cepheler) veya araçların (gemiler) zımparalanmasında kullanılır.
Ürün Özellikleri
Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri
» Kirli beyaz toz formunda bir malzemedir.
» Kokusuzdur.

Özellikler

Karakter Özellikleri Birimi Değeri Koşul
Erime noktası °C 245  
Çözünürlük mg/ L 400 20 °C, suda çözünür
Yoğunluk g/cm³ 1.46 20 °C
Buhar basıncı Pa 0 25 °C
LogP   -3.86 25 °C
Tutuşma noktası °C >100