OloKimya ENGLISH OloKimya OloKimya OloKimya OloKimya OloKimya
ÜRÜNLER

EDTA 4Na

Sinonim (-leri)
:   Edetat sodyum, etilen diamin tetra asetik asit, tetra sodyum tuzu, EDTA tetrasodium
Mol. Formülü
:   C10H12N2Na4O8
EC / List no.
:   200-573-9
CAS no.
:   64-02-8
Molekül ağırlığı
:  380,17
Edetik asit ve sodyum bileşenlerini içeren sodyum tuzudur. Kimya laboratuvarlarında EDTA metal iyonlarını tutmak için kullanılır.
Kullanım Alanları
» Yıkama ve temizlik ürünleri, kaplama ürünleri, cilalar ve mumlar, biyositler (örn. dezenfektanlar, haşere kontrol ürünleri), yapıştırıcılar ve dolgu macunları, dolgu maddeleri, macunlar, sıvalar, modelleme kili, metal olmayan yüzey işleme ürünler, metal yüzey işleme ürünleri, hava bakım ürünleri, foto-kimyasallar, tekstil işleme ürünleri ve boyalarda yaygın olarak kullanılır.
» Makine yıkama sıvıları/deterjanlar, otomotiv bakım ürünleri, boyalar, kaplamalar veya yapıştırıcılar, kokular ve oda spreyleri, buzdolaplarındaki soğutma sıvıları ve yağ bazlı elektrikli ısıtıcılarda kullanılır.
» Otomotiv süspansiyonundaki hidrolik sıvılar, motor yağındaki yağlayıcılar ve fren sıvıları, döşeme, mobilya, oyuncak, inşaat malzemeleri, perde, ayakkabı, deri ürünler, kağıt ve karton ürünler, elektronik ekipmanlarda kullanılır.
» Kumaşlar, tekstiller, iç mekan boyalarının çıkarılması, metal, ahşap, plastik yapı ve yapı malzemeleri, lastikler, işlenmiş ahşap ürünler, işlenmiş tekstil ve kumaş, kamyon veya arabalardaki fren balataları, binaların (köprüler, cepheler) veya araçların (gemiler) zımparalanmasında kullanılır.
Ürün Özellikleri
Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri
» Kirli beyaz toz formunda bir malzemedir.
» Kokusuzdur.

Özellikler
Karakter Özellikleri Birimi Değeri Koşul
Erime noktası °C 300 Ayrışır
Çözünürlük g/ L 500 20 °C, suda çözünür
Yoğunluk g/cm³ 1.67 20 °C
Buhar basıncı Pa 0 25 °C
LogP   -13.17 25 °C
Kendiliğinden tutuşma sıcaklığı °C 200  
pH   11.3 % 1 çözelti