OloKimya ENGLISH OloKimya OloKimya OloKimya OloKimya OloKimya
ÜRÜNLER

Diatomit

Sinonim (-leri)
:   Diyatomlu toprak, kieselguhr, diatomlu silika
Mol. Formülü
:   SiO2
EC / List no.
:   612-383-7
CAS no.
:   61790-53-2
Molekül ağırlığı
:  60,084
Diatomit, 'diatom' olarak bilinen tek hücreli su alglerinin fosilleşmiş iskelet kalıntılarından oluşan tortul bir kayadır. Bu benzersiz silika formu, birkaç mikrondan mikron altı çaplara kadar değişen binlerce küçük delikle biberlenmiş ayrıntılı bir petek yapısına sahiptir. Başka hiçbir silika kaynağı, ister madencilik ister yapay olarak üretilmiş olsun, böyle bir yapı sunmaz. Bazı diatomit yatakları tuzlu sudur, ancak çoğu tatlı su kaynaklarındandır. Öğütüldüğünde, bu şekil bolluğu, filtreleme, tarım, boyalar, plastikler, kozmetikler ve farmasötik uygulamalar için son derece değerli olan mükemmel absorpsiyon özelliklerine sahip olan 'diyatomlu toprak' (DE) olarak bilinen son derece düşük yoğunluklu bir toz ile sonuçlanır.
Kullanım Alanları
» Diyatomlu toprak, aşındırıcı, mekanik böcek öldürücü, sıvıılarda absorban, laboratuvar ekipmanları, kedi kumu yapımında kullanılır.
» Yüksek saflıkta güneş sınıfı silikon (SOG-Si), gözenekli silika seramikler, gelişmiş sorpsiyon özelliklerine sahip diatomit bazlı kompozitlerde kullanılır.
Ürün Özellikleri
Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri
» Diatomit, beyaz- bej toz formda görünür.
» Kokusuz ve tatsızdır.

Özellikler
Karakter Özellikleri Birimi Değeri Koşul
Erime noktası °C 1710  
Kaynama noktası °C 2230  
Çözünürlük     Suda çözünmez
Yoğunluk g/ cm³ 2.2 25 °C
Buhar basıncı mm Hg 0  
Aşındırıcılık   Korozif değil