Kurucumuz

mer_luetfue_oezguel.jpg

KİMYASAL maddeler sektörümüzün duayeni olan Ömer Lütfü Özgül, 58 yıllık ticari hayatında çek ve senet kullanmamasıyla ünlü olduğu kadar, ''Tüccarı ayakta tutan, itibar ve tevazudur'' sözüyle de ünlü.

Uzun yıllar boyunca İstanbul Ticaret Odası'na meclis üyesi ve yönetim kurulu üyesi olarak hizmet ve emek veren Özgül, ağabeyinin yanında Mısır Çarşısı'nda kimyasal maddeler ve baharat ticaretini öğrenerek başladığı ticaret hayatına ilk atılımını 1954 yılında kendi adını taşıyan firmasını kurarak gerçekleştirdi. Birkaç yıl önce şirketini oğlu Haluk Özgül ile birlikte bir aile şirketine dönüştürdü. Kurulduğu günden bu yana, kimyasal madde sektöründe akla ilk gelen firma olmanın temelinde, Ömer Lütfü Özgül'ün sağlam iş etiği ve proaktif girişimcilik ruhunun yattığı kesin.

Ömer Lütfü Özgül, ticaretle uğraşan bir aileden geliyor. Babası Kemaliye'de saraciye ticaretiyle uğraşırken ağabeyi de İstanbul Mısır Çarşısı'nda kimyasal maddeler ve baharat ürünleri ticaret yapmaktadır. Ömer Lütfü Özgül de iyi bir eğitim alsın diye İstanbul'a gönderilir. Sultanahmet Ticaret Lisesi'nden mezun olur. Ancak babasının rahatsızlığından dolayı eğitimini tamamlayamadan memleketine geri dönmek zorunda kalır, babasının tedavisiyle ilgilenir. Daha sonra askerlik hizmetine kadar ağabeyiyle birlikte çalışır. 1954 yılında askerlik dönüşü kendi işini kurar. Zamanla işini büyütmeye başlar. Ancak o yıllar ithalatın, ticaretin bir bakıma ayıp sayılıp hor görüldüğü, ithalata kademeli biçimde ve çok zor koşullarda izin verildiği bir dönemdir. Gelgelelim Ömer Lütfü Özgül, piyasanın nabzını iyi tutması ve titizliği sayesinde isim yapmaya başlar ve böylelikle de sektöründe kimyasal ürünler ithalatı yapan ilk Türk tüccar olur. 'Ben herşeyi lafla alır, lafla satardım' diyen Özgül, gerçekten de, piyasada her türlü ürünü peşin parayla alıp peşin parayla satmasıyla tanınır. 

İlk ithalatını Almanya'dan yapar. İthalat rejiminin o dönemdeki zorlu ve kısıtlayıcı koşulları altında çalışan Özgül, döviz yokluğuyla meşhur 70'ler döneminde ayakta kalmayı başarır. 80'li yılların karaborsa ve siyasi istikrarsızlık günlerinde ise ticari ahlakından ödün vermeyerek ismini temiz tutma kararlılığını gösterir. Üstelik bütün o olumsuz koşullarda bile başarılı ihracatçılar listesinin gediklisi olur.

Başarılı iş hayatı ve doğru bildiği yolda kararlı adımlarla yürümenin sağladığı itibar, Ömer Lütfü Özgül'ün iş hayatında yeni bir dönemi başlatır. 1968 yılında İstanbul Ticaret Odası seçimlerine girer ve Hüseyin Alptekin'le birlikte seçimi kazanır. Daha sonraki bütün seçimleri de kazanarak 31 yıl meclis üyeliği yapar. Sonraki altı yılda da yönetim kurulu üyesi olarak görev yapar.

Ömer Lütfü Özgül, yakın zamanda kendi şirketini oğluyla birlikte bir aile firmasına dönüştürmüştür.